Kamonwan , Sonal in round two at the Gadre Marine MSLTA – ITF Junior Grade 3 U18 tennis Championships

just pune things app
Share this News:

Pune, November 29, 2022:Second seeded Sonal Patil. And fifth seeded Kamonwan Yodpetch of Thailand registered easy wins to move into the second round of the girls singles at the Gadre Marine MSLTA – ITF Junior Grade 3 U18 tennis Championships for the MV Deo Cup organized by Deccan Gymkhana Under the auspices of ITF, Maharashtra State Lawn Tennis Association and Pune Metropolitan District Tennis Association to be played at the Deccan Gymkhana Tennis Courts.

 

In a match between local girls Second seeded Sonal Patil outplayed out of. Form Ruma Gaikaiwari 6-1 6-1 , fifth seeded Kamonwan Yodpetch of Thailand stopped the run of wildcard Gauri Mangaonkar 6-3 6-3 . In another match lucky loser Aishwarya Jadhav made most of the opportunity rallying past Asmi Adkar 7-5 6-0 and move to the second round

 

Following are the results: First Round: Main Draw Singles: Boys:
Kriish Tyagi (Ind)[2] bt Prajwal Tewari (Ind) 6-3, 6-1;
Dhananjay Athreya(Ind) bt Siddharth Marathe (Ind) 6-6 Conceded;

 

Girls:
Margot Phanthala (Fra)[7] bt Pushti Laddha (Ind) 6-1 6-1;
Nandini Dixit (Ind) bt Angeles Rodriguez-Rizo (Mex) 6-3 3-0 Ret.
Kamonwan Yodpetch (Tha) [5] bt Gauri Mangaonkar (Ind) 6-3 6-3
Sonal Patil (Ind) [2] bt Ruma Gaikaiwari (Ind) 6-1 6-1
(Wc)Maaya Rajeshwaran Revathi (Ind) bt Prisha Shinde (Ind) 5-4 Ret.
(Ll)Aishwarya Jadhav(Ind) bt Asmi Adkar (Ind) 7-5 6-0;

 

Doubles: Boys: First Round:
Parth Deorukhakar (Ind) / Aryan Sutar (Ind) bt Shrikeshav Murugesan (Usa) / Varun Verma (Ind) 2-6 7-6(5) [10-8]
Venkat Rishi Batlanki (Usa) / Hanu Patel (Usa) [3] bt Jay Dixit (Ind) / Anshul Satav (Ind) 6-4 7-6(5)
Aleksandar Daskalovic (Srb) / Chandan Shivaraj (Ind) bt Siddarth Ma Dha V A N (Ind) / Kandhavel Mahalingam kilandeshwari (Ind) 6-4 6-4;
Bushan Haobam (Ind) [2] / Daksh Prasad (Ind) bt Aarav Hada (Usa ) / Tarun Korwar (Ind) 7-5 7-5
Dhananjay Athreya (Ind) [4] /Hitesh Chauhan (Ind) bt Omar Suma R (Ind) / Prajwal Tewari (Ind) 6-3 6-4

 

Girls:
Suhitha Maruri (Ind) / Margot Phanthala (Fra) [1] bt Avani Chitale (Ind) / Prisha Shinde (Ind) 6-1 6-1
Ruma Gaikaiwari (Ind) / Madhurima Sawant (Ind) [3] bt Saina Deshpande (Usa) / Nandini Dixit (Ind) 6-1 6-1
Nainika Reddy Bendram (Ind) / Sejal Bhutada (Ind) bt Leanne Abouhamad (Aus) / Maya Boonyaaroonnet (Tha) 6-1 1-6 [10-4]
Sonal Patil (Ind) [4] / Angeles Rodriguez-Rizo (Mex) bt Niyati Kukreti (Ind) / Hannah Nagpal (Ind) 5-7 6-0 [12-10]
Jannat Chiripal (Ind) / Gauri Mangaonkar (Ind) bt Chahana Budhbhatti (Ind) / Mariia Masiianskaia 7-5 3-6 [10-8]
Lidia Podgorichani (Tha) [2] / Kamonwan Yodpetch (Tha) bt Siya Prasade (Ind) / Ira Shah (Ind) 6-1 6-1